Хто судить суддів?

Кримінальне провадження відносно судді Київського апеляційного адміністративного суду Петрика І.Й.

У ЗМІ дуже часто з’являються новини про викриття на хабарях суддів. Однак, притягнути таких суддів можливо лише у випадку встановлення їхньої вини судом. У рамках кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! ми вирішили дослідити хто саме буде вирішувати наявність чи відсутність вини суддів, яких обвинувачують у корупційних правопорушеннях.

За інформацією з веб-сайту судової влади України, уже 8 листопада 2018 року в Печерському районному суді міста Києва відбудеться чергове судове засідання у кримінальному провадженні за обвинуваченням судді Київського апеляційного адміністративного суду Петрика Ігоря Йосиповича.

Як вбачається, з реєстру судових рішень обвинувальний акт до Печерського районного суду міста Києва надійшов ще 26 квітня 2017 року. Таким чином, 8 листопада виповниться більше ніж 1,5 роки як справа перебуває у суді і ніяк не вирішиться.

Нагадаємо, що Національне антикорупційне бюро України підозрює суддю в одержанні неправомірної вигоди у розмірі 5 тисяч доларів. Згідно з інформацією сайту “Bihus.info”, гроші нібито передавалися за винесення рішення на користь ТОВ “БТУ,” яке займається утилізацією небезпечних відходів. Компанія судилася з Міністерством екології та природних ресурсів, яке після перевірки підприємства анулювало ліцензію. Тоді представники фірми звернулися до суду, щоб оскаржити рішення Міністерства. За інформацією журналістів, суддя виніс рішення на користь компанії, за що нібито отримав 5 тисяч доларів. В інтерв’ю програмі «Наші гроші. Досудилися» керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що гроші були знайдені у спеціально зробленій кишені суддівської мантії.

Суддя Петрик також став героєм програми “Наші гроші. Досудилися”, де продемонстрував як потрібно швидко тікати від журналістів, які хочуть отримати коментар стосовно кримінального провадження. Це при тому, що перед цим адвокат стверджував, що суддя Петрик І.Й. є хворим та перебуває у лікарні.

Детальніше про суддю Петрика Ігоря Йосиповича можна прочитати у його профайлі, який підготовлений відповідно до методології перевірки доброчесності суддів.

Рух ЧЕСНО підготував довідки про трійку суддів, які у колегії розглядатимуть кримінальне провадження за обвинуваченням судді Петрика. Справу розглядають у колегії судді Смик Світлана Іванівна (головуючий суддя), Цокол Лариса Іванівна та Новак Роман Васильович.

1. Смик Світлана Іванівна (головуючий суддя)

Суддя Смик відома тим, що у 2015 році постановила ухвалу про повернення обвинувального акту прокурору у справі за обвинуваченням у хабарництві суддів Солом’янського районного суду Алли Демидовської та Андрія Макухи.

Як повідомляється на офіційному веб-сайті Генеральної прокуратури України, у 2013 році Демидовську та Макуху нібито спіймали на хабарі, за різними даними, від 5500 до 7000$. Досудове розслідування тривало понад рік, і у червні 2014 року прокуратура нарешті передала справу до суду. Однак, суддя у справі Оксана Царевич, яка сама є фігурантом кримінальної справи за рішення проти Автомайдану, двічі повертала обвинувальний акт прокурору. Те ж саме у 2015 році  зробила суддя Світлана Смик.

Також, як повідомляє видання “UA1”, суддя Смик постановила ухвалу про зняття арешту з нафтопродуктів, що служили речовим доказом у кримінальному провадженні про нелегальне ввезення та продаж на території України нафтопродуктів підконтрольними бізнесмену Сергію Курченку фірмами. На думку судді, нафтопродукти, що знаходилися на території Одеського нафтопереробного заводу, більше не підлягають арешту, оскільки на вказаній території вони відсутні.

Окрім того, суддя Смик обирала запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою щодо:

  • міського голови Вишгорода Олексія Момота, якого 14 квітня 2016 року затримала СБУ нібито під час отримання хабара у розмірі 1 млн євро;
  • Юрія Крисіна у справі про пограбування столичної АЗС;
  • Олександра Волкова, підозрюваного в організації викрадення Ігоря Луценка та вбивства Юрія Вербицького у 2014-му році.

Детальніше про суддю Смик Світлану Іванівну можна прочитати у його профайлі, який підготовлений відповідно до методології перевірки доброчесності суддів.

2. Новак Роман Васильович (член колегії)

За інформацією “Української правди”, суддя Новак Р. В. у 2016 році постановив дві ухвали, якими скасував арешт коштів Валерії Єсаулкової та Олександра Костілова, які були працівниками ПАТ “Всеукраїнський банк розвитку” та на рахунку якого були розміщені кошти. Відповідно до інформації, зазначеній у матеріалі, у 2015 році Печерський суд арештував ці кошти за фактом незаконного кредитування регіональних залізниць банком сина екс-президента Віктора Януковича – Олександра.

Також відносно судді у результаті розгляду дисциплінарної справи Вищої кваліфікаційною комісією суддів України було застосоване дисциплінарне стягнення у вигляді попередження. Як зазначено у рішенні, суддею було суттєво порушено строки розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, зокрема, дві справи розглядалися три місяці, а одна – майже рік.  Це при тому, вимогами КПК України встановлено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п’яти днів з моменту надходження скарги.

Окрім того, за інформацією “Укрінформ”, суддя Новак Р. В. постановив ухвалу, згідно з якою застосував запобіжний захід до екс-міністра юстиції О. Лукаш у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави – 5 мільйонів 115 тисяч 600 гривень.

Детальніше про суддю Новака Романа Васильовича можна прочитати у його профайлі, який підготовлений відповідно до методології перевірки доброчесності суддів.

3. Цокол Лариса Іванівна (член колегії)

Суддя Цокол розглядала резонасну справу, пов’язану з екс-президентом Грузії та лідером партії «Рух нових сил» Міхеіла Саакашвілі. У грудні 2017 року суддя відмовила у задоволенні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту щодо Міхеіла Саакашвілі, якого Генеральна прокуратура України підозрює у отриманні грошових коштів від Сергія Курченка “для організації масових акцій протесту у містах України, схилення громадян до акцій непокори діючій владі з метою подальшого її зміщення та зайняття підконтрольними особами посад в органах державної влади та правоохоронних органах”.

Також, як зазначає видання “Українська правда”, суддя Цокол розглядала справу про притягнення до відповідальності депутата від Радикальної партії Ігоря Мосійчука та 11 березня 2016 року постановила ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

19 жовтня 2018 року Перша дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя ухвалила рішення про притягнення судді Цокол Л.І. до дисциплінарної та застосувала до неї дисциплінарне стягнення у виді подання про звільнення судді з посади.

Застосування вказаного дисциплінарного стягнення до судді Цокол викликало обурення у юридичної спільноти, яка пов’язує таке рішення з можливою помстою за відмову застосовувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно Міхеіла Саакашвілі.

Детальніше про суддю Цокол Ларису Іванівну можна прочитати у його профайлі, який підготовлений відповідно до методології перевірки доброчесності суддів.