33% недоброчесних кандидатів у Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду

69 кандидатів на посади суддів у Касаційному цивільному суді в складі Верховного Суду продовжують боротьбу, за результатами виконання письмового завдання. Вакантними є 23 посади. Отже, за результатами письмових іспитів, конкурс становить майже 3 людини на місце. Аналітичні довідки про усіх кандидатів у найвищу судову інстанцію опубліковані на сайті кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! та надіслані у Вищу кваліфікаційну комісію суддів та у новостворену Громадську раду доброчесності.

Із 69 кандидатів у Касаційний цивільний суд в складі Верховного Суду, що продовжують боротьбу в конкурсі, 50 осіб – це діючі судді або судді у відставці. 10 кандидатів – науковці. 9 – адвокати.

23 кандидати, або 33% – така частка недоброчесних, за методологією ЧЕСНО.Фільтруй суд!, тобто порушили щонайменше один критерій доброчесності. Такими критеріями ЧЕСНО визначає непричетність до корупції або кримінальних правопорушень, непричетність до ухвалення сумнівних рішень, відповідність стилю життя задекларованим доходам та прозорість статків, непричетність до порушення прав людини та дотримання норм професійної етики.

Зокрема, 20 кандидатів порушили критерій доброчесності “непрозорість статків”, 3 – критерій “сумнівні рішення”, 3 – критерій “неетична поведінка”, 1 – критерій “кримінальні правопорушення”, 3 – критерій “порушення прав людини”. Домінують серед порушників доброчесності представники суддівської спільноти.

Так, кандидат до Касаційного цивільного суду в складі Верховного Суду Писана Таміла Олександрівна, до припинення роботи суду 19.10.2018 – суддя Апеляційного суду Київської області, порушила одразу три критерії доброчесності – Непрозорість статків, Причетність до порушення прав людини, Порушення норм професійної етики. Так, у своїй майновій декларації за 2014 рік суддя Писана не вказала жодного майна, у якому могла би проживати, у той час як декларувати житло, де фізично проживає особа, зобов’язує закон. У декларації за 2015 рік не вказала даних про майно і доходи членів своєї родини, посилаючись на те, що вони не надали на це згоди. При цьому, за даними Держреєстру речових прав, чоловік судді у 2005-2008 рр став власником трьох двокімнатних квартир в Броварах. У листопаді 2015 року всі три квартири за договорами дарування перейшли у власність сина судді Романа Писаного.

Ще один кандидат, Князюк (Закропивний) Олександр Васильович, суддя Одеського апеляційного суду, порушив два критерії доброчесності – Причетність до ухвалення сумнівних рішень та Причетність до корупції або кримінальних правопорушень. Так, у 2010 році журналісти «5 каналу» вимагали від Вищої ради юстиції ініціювати звільнення Олександра Закропивного, на той момент судді Апеляційного суду Києва. За інформацією з веб-сайту «Українські новини», суддя разом зі своїми колегами  залишив чинним рішення Подільського районного суду міста Києва про зобов’язання «5 каналу» і його журналістки Ольги Сніцарчук виплатити 20 тис. грн депутатові від НУ-НС Юрію Буту як відшкодування морального збитку. Як зазначила журналіст “5 каналу”, вказаний збиток був спричинений через те, що вона назвала депутата в одному зі своїх сюжетів “відщепенцем” від коаліції. У зверненні журналістів зазначалось, що суддя Закропивний був зацікавлений у прийнятті цього рішення, оскільки був призначений на посаду судді безстроково за поданням самого Бута як голови підкомітету з питань формування суддівського корпусу (комітету ВР з питань правової політики та правосуддя).
Також, за інформацією видання «Газети по-українськи», суддя Закропивний в 2007 році на пішохідному переході збив насмерть жінку з дитиною, проте кримінальна справа була закрита. У статті також зазначено, що суддя Закропивний, ймовірно, пропонував гроші родичам загиблих.

Нагадаємо, що в Україні триває конкурс на 78 вакантних посад у Верховному Суді. За результатами першого етапу конкурсу, іспиту на звання права, продовжують боротьбу 317 кандидатів, 119 із яких порушили критерії доброчесності ЧЕСНО.Фільтруй суд! Такі результати аналізу кандидатів презентували експерти кампанії у четвер, 20 грудня. Аналітичні довідки про усіх кандидатів у найвищу судову інстанцію опубліковані на сайті кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! та будуть надіслані у Вищу кваліфікаційну комісію суддів та у новостворену Громадську раду доброчесності.

Детальніше про усіх кандидатів на посади суддів Верховного Суду можна прочитати у довідках на сайті ЧЕСНО. Фільтруй суд! chesnosud.org.