ВРП вирішує долю Верховного Суду у нарадчій кімнаті

25 вересня Вища рада правосуддя завершила розгляд матеріалів кандидатів на посади суддів нового Верховного Суду та пішла у нарадчу кімнату для прийняття рішення. Скільки триватиме засідання Ради у нарадчій кімнаті наразі невідомо, оскільки жодних прогнозів ВРП не давала.

Нагадаємо, з 14 по 25 вересня у щоденному форматі Вища рада правосуддя розглядала кандидатів у новий Верховний Суд, яких у свою чергу рекомендувала Вища кваліфікаційна комісія суддів. Серед 120 переможців конкурсу, проведеного ВККС, виявилося 30 недоброчесних кандидатів, які отримали негативні висновки Громадської ради доброчесності. Серед “тридцятки недоброчесних” – судді, які подавали неправдиві відомості в деклараціях, брали участь у політичних переслідуваннях, забороняли мирні зібрання під час Революції гідності, виносили політично вмотивовані рішення, грубо порушували рішення Європейського суду із прав людини та права людини, протидіяли очищенню судової влади або ж не можуть пояснити походження власних статків.

Закон дає право Вищій раді правосуддя відмовити у внесенні подання Президенту про призначення кандидата суддею у випадку обґрунтованого сумніву в його доброчесності і професійній етиці або якщо його призначення негативно вплине на рівень довіри до судової влади. Із вимогою скористатися цим правом до Вищої ради правосуддя неодноразово зверталася громадськість. Зокрема напередодні засідання ВРП, ЧЕСНО.Фільтруй суд! спільно з Реанімаційним Пакетом Реформ, Автомайданом, Центром протидії корупції, Фундацією DEJURE провели акцію “Марш нечЕсті”, під час якої продемонстрували ті негативні цінності, які недоброчесна 30-ка привнесе у новий Верховний Суд. Також представники громадських організацій неодноразово надсилали звернення до ВРП з проханням звернути увагу на висновки Громадської ради доброчесності.

Як результат, у ході засідання з розгляду кандидатів у Верховний Суд, лише 3-х кандидатів доповідачі не рекомендували до призначення, а щодо решти члени ВРП-подовідачі надали свої рекомендації для призначення або утримались від висловлювання своєї позиції. З цих трьох кандидатів двоє отримали негативний висновок ГРД – Золотніков та Смокович. Таким чином є ризик того, що Вища рада правосуддя не буде виключати із списку перможців конкурсу недоброчесну 30-ку та рекомендує більшість із них Президенту для призначення.

У останній день засідання у Вищу раду правосуддя вчергове прийшли активісти Кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд!, Автомайдану та Фундації DEJURE з тихою акцією прямо у залі засідань та плакатами із закликами не призначати недоброчесну 30-ку у Верховний Суд.

Нагадаємо, Вища кваліфікаційна комісія суддів під час пленарного засідання подолала негативні висновки Громадської ради добрчоесності та таким чином пропустила для подальшої участі у конкурсі кандидатів, яких “заветувала” громадськість. Більше того, ці кандидати отримали високі бали за результатами співбесід та потрапили у число переможців конкурсу. Окремі з них навіть посіли перші місця у рейтингу. При цьому у рішеннях ВККС, нещодавно оприлюднених на веб-сайті Комісії, не вмотивовано, на яких підставах були подолані негативні висновки Громадської ради доброчесності.