ВККС подолала висновок Громадської ради доброчесності щодо Ярослава Романюка

7 липня на пленарному засіданні Вища кваліфікаційна комісія суддів подолала висновок Громадської ради доброчесності про невідповідність діючого Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка нормам етики та доброчесності. ВККС зібрала 11 необхідних голосів для подолання “вето” громадськості та цим рішенням підтвердила спроможність Романюка здійснювати правосуддя та продовжила його участь у конкурсі у новостворюваний Верховний Суд. Ще три члени ВККС проголосували проти подолання висновку ГРД. На жаль, громадськість не може дізнатися поіменні результати такого голосування, хоч Рух ЧЕСНО спільно із партнерами Реанімаційним пакетом реформ, Центром протидії корупції та Автомайданом неодноразово закликали ВККС продовжити тенденцію прозорості та відкрити громадськості поіменні результати голосувань на пленарних засіданнях.

Під час розгляду питання щодо Голови ВСУ сьогодні не переконали ВККС аргументи Громадської ради доброчесності про винесення суддею Романюком рішень, які були визнані ЄСПЛ такими, що порушували права людини, а також сумнівні статки судді Романюка та його родини, а також публічна підтримка ним диктаторських законів 16 січня.

Нагадаємо, висновок Громадської ради добрчоесності щодо Ярослава Романюка грунтується на кількох підставах. Серед  них найяскравішими є публічна підтримка Головою Верховного Суду України диктаторських законів 16 січня. Пан Романюк став Головою ВСУ у часи Януковича й у розпал Революції Гідності закликав Верховну Раду захистити суддів від тиску та небезпеки. Власне у одному із законів 16 січня під виглядом захисту суддів було закладено низку положень, якими вводилися значні обмеження прав і свобод громадян. У той час, коли світова спільнота обурювалась цинізму законів 16 січня, Романюк провів наступного ж дня брифінг, під час якого висловив підтримку прийнятим законам.

Ще одною підставою для негативного висновку Громадської ради доброчесності щодо Ярослава Романюка були його суддівські рішення. У складі колегії Ярослав Романюк ухвалив рішення, яке було визнано Європейським судом з прав людини у справі “Бочан проти України” грубим свавіллям та відмовою у правосудді. Під час співбесіди Романюк підтримку законів 16 січня та своє несправедливе рішення визнав помилками, втім такі грубі помилки не стали для колегії ВККС підставою для припинення участі Голови ВСУ у конкурсі.

Разом з тим Романюк ініціював Конституційне подання ВСУ щодо визнання судової реформи незаконною. Не дивлячись на те, що суддя Романюк сумнівається у законності реформи, а отже і самого конкурсу у Верховний Суд, він все ж змагається за місце у новостворюваній найвищій судовій інстанції.