ЧЕСНО.Фільтруй суд із Національною школою суддів обговорили навчальні програми підготовки майбутніх суддів

10 серпня в Національній школі суддів України відбулася зустріч представників кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! з керівниками та викладачами Школи суддів за участі представників Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Метою зустрічі було обговорення концепції спеціальної підготовки кандидатів на посади суддів місцевих судів в рамках добору, оголошеного навесні Вищою кваліфікаційною комісією суддів.

Тему спеціальної підготовки майбутніх суддів підняв Рух ЧЕСНО ще навесні цього року й після чергового експертного обговорення у червні, активістів кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд!, що реалізується в рамках Руху ЧЕСНО, запросили продовжити дискусію безпосередньо у Національній школі суддів.

Проблемними аспектами, які хвилюють громадськість у питанні спеціальної підготовки було скорочення терміну навчання для помічників суддів, які разом із правниками без досвіду роботи у суді, беруть участь у доборі, а також змістовне наповнення програм спеціальної підготовки.

Нагадаємо, Вища кваліфікаційна комісія суддів у квітні 2017 року оголосила добір кандидатів на посаду суддів місцевого суду, адже саме на місцях ситуація із нестачею суддів є найбільш критичною. За умовами добору, шанси стати суддями перших інстанцій отримали юристи з п’ятирічним досвідом роботи та помічники суддів з відповідним досвідом роботи від трьох років. Оновити судову систему в рамках добору виявили бажання 5336 осіб – це та кількість людей, що подали документи у Вищу кваліфікаційну комісію суддів. З них 2260 – помічники суддів та 3076 це адвокати. Допуск до подальших етапів добору отримають ті, у яких ВККС не виявить проблем із документами. Наступним етапом буде відбірковий іспит, спеціальна перевірка із залученням антикорупційних органів і найтриваліший етап – спеціальна підготовка у Національній школі суддів. Правники без 3-річного досвіду роботи помічником судді мають пройти 12-місячне навчання, яке передбачає теоретичну частину та тривале стажування, а помічникам суддів ВККС встановила скорочений термін навчання всього 3 місяці без стажування.

Аби пояснити активістам ЧЕСНО.Фільтруй суд! зміст та логіку побудови навчальних програм, Національна школа суддів організувала зустріч представників кампанії із керівництвом та викладачами Школи, до якої долучилися й представники ВККС.

Ключовими темами обговорення сьогодні були змістовне наповнення програм та його різниця між програмами для помічників суддів та правників без досвіду роботи помічником судді. Для наочного прикладу викладачі Школи провели серію презентацій, які продемонстрували основні положення концепції спецпідготовки кандидатів на посади суддів. Зокрема, були детально описані оновлені підходи до навчання, методи формування вмінь та навичок кандидатів, психологічну підготовку до роботи судді, роль стажування в процесі спецпідготовки, систему оцінювання результатів спецпідготовки, а також використання досвіду суддівської освіти шкіл-партнерів.

Активісти кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! висловили рекомендації викладачам та методистам Школи суддів звернути особливу увагу на необхідність розгляду під час навчання конфліктних та неоднозначних ситуацій у роботі судді, а також навчання майбутніх суддів спілкуванню із журналістами та громадськими активістами як у залі судового засідання, так і поза нею. Зокрема активісти підняли питання недовіри до судів, спровокованої корупцією у судах, закритістю системи та іншими факторами, які протягом багатьох років формували негативний імідж судочинства. З огляду на це представники кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! запропонували свою допомогу у підготовці майбутніх суддів, зокрема у аспекті поліпшення комунікації суддів із журналістами та активістами.

Разом з тим під час обговорення були підняті питання запровадження короткострокового стажування помічників суддів для отримання практичних навичок зі специфічних аспектів роботи судді, з якими вони могли не стикатися на посаді помічника.

За результатами зустрічі Національна школа суддів запросила активістів кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд на апробацію навчальних програм, яка буде здійснюватися на діючих суддях, а також до співпраці з вдосконалення цих програм та наповнення їх важливими, на думку громадськості, темами.

За планом, озвученим ВККС, навчання помічників суддів в рамках добору розпочнеться у лютому 2018 року та триватиме до травня і лише після завершення цього етапу спеціальна підготовка розпочнеться для кандидатів без досвіду роботи помічником судді і триватиме 12 місяців. Таке розведення у часі двох груп спричинене неспроможністю Національної школи суддів одночасно навчати більше 350-ти людей одночасно. Тому представники ВККС озвучили плани набрати на тримісячне навчання 350 помічників суддів і на 12-місячну спецпідготовку 250 правників.